Karty kredytowe i płatnicze

April 10th, 2013

 

Karty płatnicze

Każdy z banków oferuje różnego rodzaju karty. Zarówno karty płatnicze jak i kredytowe.

Podstawowym środkiem umożliwiającym pobieranie pieniędzy z konta jest karta płatnicza. Płacąc taką kartą w sklepie idntyfikujemy się za pomocą 4-liczbowego kodu PIN. Aktualnie coraz popularniejsze stają się karty zbliżeniowe. Zapewniają one nam dokonanie płatności przez zbliżenie karty do czytnika bez podawania kodu PIN. Oczywiście dla bezpieczeństwa kwota, jaką możemy zapłacić zbliżeniowo została ograniczona.

Dodatkowe usługi jakie oferują banki to rabaty na podstawie posiadanej karty. Mając specjalny rodzaj karty możemy uzyskać procentowy rabat na zakupy w wybranych sklepach. Również liczne konkursy organizowane przez banki, w których płatność kartą możemy wylosować jakąś nagrodę.

Drugim rodzajem kart są karty kredytowe. Są to karty, którymi robiąc zakupy zadłużamy się, a następnie mamy określoną ilość dni na spłatę tego zadłuzenia bez żadnych odsetek. Po minięciu tego terminu do kwoty zostają doliczone odsetki określone w umowie. Oczywiście posiadanie takiej karty jest płatne i limit na niej uzależniony od obrotów na naszym rachunku.